Thajské masáže v salónoch Arokaya

História thajskej masáže

Thajská masáž (Nuat phaen boran) je unikátne liečebné umenie s hlbokou tradíciou liečby, ktorého korene siahajú až 2500 rokov späť do Indie.

Podľa legendy počiatky thajskej masáže, jej základy, sa pripisujú Shivagovi Komarpajimu (Jīvaka Komarabhācca). V tom období bol lekárom, fyzioterapeutom a aj osobným priateľom Buddhu. I dodnes je považovaný za „otca medicíny“. Tajomstvá masáže po stáročia ochovávali mnísi ako jedno z najväčších bohatstiev.

Skutočná pravda o thajskej masáži a jej základoch je však omnoho zložitejšia ako o tom hovorí legenda. Masáž a masážne postupy vznikali pod vplyvom viacerých kultúr a spájajú tak aj prvky medicínskych znalostí Indie, Číny a juhovýchodnej ázie. Thajská masáž, ktorú poznáme dnes je produktom syntézy znalostí z celého kráľovstva, ku ktorej došlo v 19. storočí. V Thajsku i napriek tomu sa dnes stretnete v jednotlivých oblastiach s rôznymi postupmi pri masážach, nakoľko tamojší liečitelia neuznávajú len jeden univerzálny postup masáže.

Thajská masáž spája prvky akupresúry a jogy. Je pokladaná za jednu z najstarších liečebných postupov na svete a jej účinky sú overené miliónmi ľudí. V thajsku je tradičná thajská masáž uznávaná ako súčasť medicíny a využívajú ju na liečenie chorôb a potláčanie príznakov vážnych ochorení. Na druhej strane sa táto masáž nevyužíva len na liečenie, hlavne v kúpeľných zariadeniach a v turizme, kde sa väčšinou kladie dôraz na relaxačnú stránku masáže. Od roku 1990 celosvetovo narastá záujem o tradičnú thajskú masáž a čoraz viac terapeutov sa musí technikám učiť a zdokonalovať sa v nich.

Prečo práve thajská masáž

Thajská masáž je považovaná za vysoko duchovnú disciplínu. Pôvodne bola vykonávaná iba budhistickými mníchmi v thajských chrámoch.

Výnimočnosť thajskej masáže oproti iným druhom masáží (klasická, športová) spočíva v jej pôsobení nielen na svaly, na ktoré sa zameriavajú bežne vykonávané masáže, ale okrem toho pôsobí aj na kĺby, šľachy, chodidlá a chrbticu, čím prináša telu nielen fyzické ale aj psychické uvoľnenie.

Thajská masáž sa vyznačuje významnými liečebnými a relaxačními účinkami:

 • stimuluje krvný a lymfatický systém, prináša nabudenie energie a celkovú telesnú stimuláciu
 • celkovo osviežuje organizmus, uvoľňuje energetické blokády a zlepšuje vylučovanie toxínov z tela
 • odstraňuje rôznorodé bolesti, napätie i stuhnutosť svalov a kĺbov, bolesti hlavy a migrénu
 • zvyšuje flexibilitu tela, zlepšuje pružnosť pokožky, zmierňuje poruchy spánku
 • posilňuje nervový systém, pôsobí antidepresívne, zbavuje pocitu únavy a nervového vyčerpania
 • navodzuje dlhodobú a hĺbkovú relaxáciu.

Ako si vybrať masáž

Pojem thajská masáž nezahŕňa iba jeden druh masáže, ale viacero rozličných procedúr zameraných na starostlivosť o celé telo alebo jednotlivé partie.

Preto je dôležité venovať dôkladnú starostlivosť správnemu výberu druhu masáže, ktorá bude „ušitá na mieru“ požiadavkám Vášho tela. Pri výbere thajskej masáže je nutné zohľadniť Váš aktuálny zdravotný stav, aby ste zo samotnej masáže mali príjemný a výnimočný zážitok.

Radi by sme Vás upozornili na to, že thajskú masáž nie je vhodné absolvovať v prípade, že trpíte niektorým z nižšie uvedených zhoršení zdravotného stavu. Tie predstavujú príčinu nemožnosti použitia tejto liečebnej metódy.

 • vysoký krvný tlak (hypertenzia), ischemická choroba srdca, kardiostimulátor, kardiálna insufiencia, srdcová arytmia
 • pooperačné stavy, poúrazové stavy, hernia (pruh)
 • cukrovka (diabetes)
 • nádorové ochorenia
 • infekčné a zápalové kožné ochorenia, solárna dermatitída (spálenie pokožky pri pobyte na slnku)
 • horúčkovité stavy, krvácavé stavy, zápaly žíl a trombózy, závažnejšie kŕčové žily (varixy)
 • vredy predkolenia, totálne endoprotézy (náhrady kĺbov), zápaly veľkých kĺbov
 • ťažšia osteoporóza (rednutie kostí) - platí najmä pri silových masážach
 • epilepsia
 • tehotenstvo (platí v prípade, ak nejde o špeciálnu šetrnú masáž určenú pre nastávajúce mamičky)
 • dojčenie
 • menštruácia, zvýšená činnosť štítnej žľazy
 • alergia (na zložky olejov a prípravkov použitých pri masáži).

Priebeh masáže

Po úspešnej rezervácií termínu sa dostavíte do nášho Arokaya Thai Massage salóna.

Na recepcií Vás milý personál uvíta, pohodlne usadí a následne preverí Vašu rezerváciu a v prípade akýchkoľvek Vašich otázok Vám ochotne odpovie. Po zodpovedaní niekoľkých otázok o Vašom zdravotnom stave Vás obsluha zavedie do masážnej miestnosti, kde bude Vaša masáž prebiehať.

Po tom ako sa po úspešnej rezervácii dostavíte do salóna vo Vami objednanom čase (príchod odporúčame 5min. vopred), pred vstupom na recepciu dostanete pohodlné prezuvky. Na recepcii Vás milý personál uvíta, pohodlne usadí a následne si preverí Vašu rezerváciu a v prípade akýchkoľvek Vašich otázok ohľadne thajskej masáže Vám na ne s ochotou odpovie. V prípade, že ste si vybrali aromaterapeutickú olejovú masáž alebo peeling, vyberiete si z testerov vôňu masážneho oleja, ktorý bude pri masáži použitý. V prípade, že si želáte thajskú masáž teplým olejom, prosím oznámte to personálu počas Vašej telefonickej objednávky, alebo čo najskôr po príchode do salóna, aby pre Vás masážny olej mohol byť pripravený v ideálnej teplote.

Po zodpovedaní niekoľkých krátkych otázok, ktoré slúžia na zistenie Vášho zdravotného stavu pred masážou, Vás obsluha zavedie do masážnej miestnosti, kde bude prebiehať Vami zvolená thajská masáž v požadovanom trvaní. Tu sa Vás ujme terapeutka, ktorá sa o Vás bude starať počas celej masáže.

V prípade, že ste si zvolili tradičnú thajskú masáž, prezlečiete sa do tenkého a ľahkého oblečenia z prírodného materiálu, ktoré Vám obsluha pred masážou pripraví. Ak ste sa rozhodli pre aromaterapeutickú olejovú masáž, je pre Vás prichystané jednorazové spodné prádlo.

Pred každou masážou máte možnosť použiť sprchu. Čisté uteráky a župany sú pre zákazníkov neustále k dispozícii.

Po masáži je Váš stimulovaný lymfatický systém pripravený na odbúravanie toxických látok z tela, čo je dôležité podporiť správnym pitným režimom. V rámci toho Vás radi ponúkneme čajníčkom chutného a zdravého čaju v cene masáže, ktorý si vychutnáte plne zrelaxovaní.

Prosíme zákazníkov, ktorí boli obdarovaní darčekovými poukážkami, aby si ich na termín masáže priniesli so sebou.

Rezervovať